Warsztaty relaksacyjne dla kobiet i dzieci z Ukrainy

Na terenie akademika przy ul. Franciszkańskiej 8 w Katowicach zorganizowano warsztaty hortiterapii, czyli oddziaływania na ogólną kondycję człowieka poprzez jego kontakt z roślinami. Warsztaty to jedne z działań realizowanych od stycznia 2023 r. przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach w ramach programu realizowanego dzięki wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Zorganizowano je we współpracy z Fundacją Ogrody Przyszłości dla przybyłych do Katowic kobiet i dzieci z Ukrainy.

Hortiterapia polega na uruchamianiu emocji przez dotyk – mówi Monika Laksa z Fundacji. - Kiedy pracujemy z roślinami i ziemią wchodzimy w stan głębokiego relaksu, jest to rodzaj medytacji. Pobudzamy też układ autoimmunologiczny  i układ nerwowy, a do tego uruchamiamy ukryty potencjał kreatywności. Kontakt z ziemią przywraca dobrostan psychiczny. Zbliża się wiosna, chcemy w uczestnikach przywrócić nadzieję.

- Chcemy zatrzymać się w czasie. To etap twórczy, proces, który ma nas wyciszyć – dodaje Jagoda Barchańska z Fundacji.

 

W warsztatach udział wzięły Olena i Olga, które przyjechały z Ukrainy wraz z dziećmi.

- Z wykształcenia jestem rolnikiem – mówi Olena. - Po rozpoczęciu wojny zamieszkałam z córką u pana, który miał ogródek. Uprawiałam pietruszkę, cebulę, koperek, sałatkę i rukolę. Dziś tutaj też zajmujemy się roślinami. Robimy kompozycje kwiatowe w skrzynkach: sadzimy komarzyce, fikusy, bluszcze. Postawię na parapecie, a moja córeczka będzie podlewać. Olena mówi o sobie, że z powołania jest malarką. W Ukrainie była nauczycielką plastyki. Gdy rozpoczęła się wojna zaczęła jeszcze więcej malować dla samej siebie. To pomagało jej w poradzeniu sobie z sytuacją.

Dla Olgi z kolei warsztaty były okazją do rozmowy i spotkania z Ukraińcami.

- Dotykamy ziemię i czujemy się jak w domu, to taka terapia - mówi Olga. - Możemy zabrać te kompozycje do domu i pokazać dzieciom. Możemy z dziećmi dalej pielęgnować, aby rosły coraz większe.

Olga jest aktorką, teatrolożką i animatorką kultury. Ukończyła Lovoza Professional Higher College of Arts oraz Akademię Kultury w Charkowie. Przed wojną organizowała wiele wydarzeń kulturalnych w Ukrainie. Pełniła funkcję zastępczyni dyrektora w Centrum Świadczenia Usług Kulturalnych, była również dyrektorką artystyczną w powiatowym domu kultury w mieście Łozowa. Jesienią 2022 r. w kinie Kosmos prowadziła warsztaty reżyserskie i aktorskie dla najmłodszych. Marzy o tym, by ponownie wystąpić na scenie, także tej polskiej.

 

Działania środowiskowe to jedna z większych części pomocy, jaką MOPS Katowice kieruje do uchodźców z Ukrainy przy wsparciu UNICEF-u. Zespół 8 animatorów lokalnych włącza do działania i pobudza aktywność społeczną wśród obywateli Ukrainy. Istotnym elementem ich pracy jest wsparcie psychospołeczne dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów. Co istotne, do działań tych chętnie włączają się mieszkańcy Katowic, wspólnie integrując się ze swoimi nowymi sąsiadami!

Osoby zainteresowane włączeniem się w działania środowiskowe mogą skontaktować się z Anną Janusz, liderką zespołu organizatorów społeczności lokalnej, pod numerami telefonów 32 416 22 75 oraz 501 242 831.

Więcej informacji o bieżących działaniach uzyskać można u pracowników Działu Projektów i Inicjatyw MOPS Katowice pod numerem telefonu 32 416 22 75 oraz 885 444 555, e-mail: pi@mops.katowice.pl.

 

Autorka zdjęć: Katarzyna Loth

 

Przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci – UNICEF

               

Informację wytworzył: 
Patrycja Sompolska
Data wytworzenia informacji: 
8.05.2023
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Agnieszka Łojek