- Refundacja podatku VAT-gaz
- Dodatki mieszkaniowe
- Pomoc społeczna
- Świadczenia rodzinne
- Świadczenia dla opiekunów
- Fundusz alimentacyjny
- Piecza zastępcza
- Pomoc osobom niepełnosprawnym
- Orzekanie o niepełnosprawności
- Karta parkingowa
- Program Za życiem
- Pomoc dla seniorów
- Pomoc dla kombatantów
- Wspieranie rodziny
- Przemoc i kryzys w rodzinie
- Pomoc osobom bezdomnym
- Pomoc osobom uzależnionym
- Aktywizacja zawodowa
- Ochrona zdrowia psychicznego
- Poradnictwo prawne
- Mediacje
- Poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne
- Projekty unijne
- Ochrona danych osobowych
- Terminy wypłat
- Czyste Powietrze/Ciepłe Mieszkanie - zaświadczenia
- Sklep Socjalny
- Fundusz Solidarnościowy
Program ,,Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024
Miasto Katowice ogłasza nabór uczestników do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowanego z Funduszu Solidarnościowego.
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie
o niepełnosprawności lub osobami z niepełnosprawnościami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne.
Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 będzie realizowany w dwóch formach:
- Pobyt całodobowy w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub innym miejscu wskazanym za uprzednią zgodą lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej:
- członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością może wskazać osobę, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej,
- opieka do 14 dób,
- okresowe wsparcie w zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością, czasowe zastępstwo, wsparcie w opiece.
- Pobyt dzienny w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością:
- członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością może wskazać osobę, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej,
- w wymiarze do 240 godzin na rok,
- doraźna pomoc, odciążenie od codziennych obowiązków, czasowe zastępstwo, wsparcie w opiece nad osobą z niepełnosprawnością.
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie
o niepełnosprawności lub osobami z niepełnosprawnościami posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.).
Wsparcie przewidziano dla co najmniej 38 osób, w tym:
- Pobyt dzienny w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, za uprzednią zgodą gminy/powiatu:
- 7 dzieci do ukończenia 16 roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności,
- 7 osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.).
- Pobyt całodobowy:
- 2 dzieci do ukończenia 16 roku życia posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, o których mowa w ustawie z dnia z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami za uprzednią zgodą gminy/powiatu,
- 4 osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.) w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością za uprzednią zgodą gminy/powiatu,
- 18 osób z niepełnosprawnościami posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.) w placówce zapewniającej całodobową opiekę, o której mowa w ustawie z dnia z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu, nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.
Pierwszeństwo w korzystaniu z usługi opieki wytchnieniowej mają członkowie rodzin lub opiekunowie sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących.
Przyznając usługi opieki wytchnieniowej gmina bierze pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnościami.
Program w imieniu Miasta Katowice realizowany będzie przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. Usługi w ramach programu będą świadczone nieodpłatnie. Mając na względzie powyższe, zwracamy się do osób zainteresowanych tą formą wsparcia o składanie kart zgłoszenia do udziału w Programie wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia
o niepełnosprawności, podpisaną klauzulą informacyjną, kartą oceny stanu zdrowia osoby z niepełnosprawnością oraz oświadczeniem członka rodziny/opiekuna o innych formach wsparcia.
Karty można złożyć drogą mailową – skan lub zdjęcie (ddps-francuska@mops.katowice.pl) lub osobiście w siedzibie Dziennych Domów Pomocy Społecznej przy ul. Francuskiej 43, w kancelarii MOPS przy ul. Wita Stwosza 7 oraz w Terenowych Punktach Pomocy Społecznej od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 - 15.00 do dnia 15.02.2024 roku.
W przypadku pytań i wątpliwości prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 32 251 71 89.
Wymagane dokumenty:
- Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
- Kserokopia orzeczenia o niepełnosprawności osoby z niepełnosprawnością.
- Klauzula informacyjna w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
- Karta oceny stanu osoby z niepełnosprawnością.
- Oświadczenie członka rodziny/opiekuna o innych formach wsparcia.
Załączniki:
- Karta zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. - (DOC;39.23KB)
- Klauzula informacyjna w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. - (DOC;23.32KB)
- Karta oceny stanu osoby z niepełnosprawnością. - (DOC;20.52KB)
- Oświadczenie członka rodziny/opiekuna o innych formach wsparcia. - (DOC;13.92KB)
- Program ,,Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024. - (PDF;312.27KB)
- Plakat główny „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. - (PDF;656.72KB)
- Plakat pobyt całodobowy „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. - (PDF;164.01KB)
- Plakat pobyt dzienny „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024. - (PDF;160.08KB)
Dofinansowanie projektu: 302 532,00 zł
Całkowita wartość projektu: 302 532,00 zł
Informację wytworzył:
Kinga Grzybek
Data wytworzenia informacji:
22.01.2024
Osoba odpowiedzialna za treść:
Kinga Grzybek
Ostatnia modyfikacja:
Kinga Grzybek (22.01.2024 - 14:09)