Projekt "Centrum Społecznościowe Szopki w Szopienicach. W stronę sprawiedliwej transformacji."

Zestawienie znaków Fundusze Europejskie dla Śląskiego, flaga Rzeczpospolitej Polskiej, flaga Unii Europejskiej i herb Województwa Śląskiego.

Miasto Katowice uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej dla projektu:

Centrum Społecznościowe Szopki w Szopienicach. W stronę sprawiedliwej transformacji.

Podmiotami realizującymi projekt są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach w Katowicach oraz Miejski Dom Kultury „Szopienice - Giszowiec”.

Realizatorem projektu jest również Katowickie Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Dwójka”.

Celem projektu jest wzmocnienie, akceptacja procesu sprawiedliwej transformacji i zmiany klimatycznej oraz poprawa funkcjonowania społecznego oraz rozwój aktywności społecznej uczestników projektu.

Projekt skierowany jest do co najmniej 220 osób zamieszkujących, uczących się lub pracujących w Katowicach – w dzielnicy Szopienice - Burowiec.

Działania, które będą realizowane w ramach projektu to:

  • Organizowanie społeczności lokalnej – uczestnicy projektu mogą skorzystać z aktywności w ramach Dzielnicowego Klubu Spotkań Sąsiedzkich - miejsca otwartego dla każdego mieszkańca. Dzięki zaangażowaniu 2 organizatorów społeczności lokalnej realizowane będą różnorodne działania m.in. spotkania edukacyjne, rękodzielnicze, recyklingowe, odtwórcze, spotkania społeczności lokalnej z animatorami, spotkania grupy samopomocowej, grupy wsparcia, klubu rodzica, spotkań seniorów, integracyjne i warsztaty zainteresowań, spotkania tematyczne czy zajęcia sportowo – rekreacyjne.
  • Dzielnicowa Akademia Aktywnego Mieszkańca – to cykl spotkań edukacyjnych i szkoleń stacjonarnych w trakcie których osoby uczestniczące w projekcie nabędą wiedzę i umiejętności, które pomogą im wpływać na otoczenie, budować dobre relacje z sąsiadami, projektować i realizować wspólne wydarzenia, a także skutecznie aplikować o fundusze. Efektem będą wspólnie zrealizowane inicjatyw lokalnych na które uczestnicy będą mogli otrzymać do 6 tys. zł na każdą z nich.
  • Działania podnoszące wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet – to cykl szkoleń i warsztatów wzmacniających potencjał kobiet jako lokalnych liderek, działaczek i animatorek.
  • Działania edukacyjne i świadomościowe z zakresu ekologii – to cykl warsztatów dla z zakresu ekologii i zielonej gospodarki.
  • Kreowanie, promocja miejsc, przestrzeni produktów lokalnych oraz wydarzeń określających tożsamość regionalną – w ramach projektu powstaną programy telewizyjne, spot wizerunkowy a także kalendarium wydarzeń co będzie miało wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku dzielnicy;
  • Działania kulturalne z zakresu tożsamości lokalnej, regionalnej, historycznej – to działania Miejskiego Domu Kultury, dzięki którym osoby uczestniczące w projekcie będą mogły wziąć udział w aktywnościach które pozwolą im odkryć i wyrazić swoją więź z kulturą, tradycjami i dziedzictwem naszego regionu.
  • Centrum Aktywności i Integracji „Czas na zmiany” – będzie miejscem o charakterze klubowym, gdzie osoby uczestniczące w projekcie w tym również osoby w wieku senioralnym będą mogły spotkać się ze sobą jak i realizować swoje pasje i hobby, aktywnie spędzać czas.

Efektem projektu będzie wzmocnienie potencjału społecznego, integracja i wzmocnienie aktywności, partycypacji społecznej, a także wzrost akceptacji procesu sprawiedliwej transformacji regionu.

Projekt realizowany jest od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2026 roku.

Całkowita wartość projektu: 2 753 698,00 zł
w tym:
dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 2 478 328,20 zł
dofinansowanie z budżetu państwa: 275 369,80 zł


Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji)
Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację
Działanie: FESL.10.24-Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji

#FunduszeUE

 


 

Informację wytworzył: 
Agnieszka Łojek
Data wytworzenia informacji: 
5.08.2024
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Agnieszka Łojek