Projekt "Program Aktywności Lokalnej Wełnowiec - Józefowiec i Dąb. W stronę sprawiedliwej transformacji."

Zestawienie znaków Fudusze Europejskie dla Śląskiego, flaga Rzeczpospolitej Polskiej, flaga Unii Europejskiej i herb Województwa Śląskiego

Miasto Katowice uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej dla projektu:

Program Aktywności Lokalnej Wełnowiec - Józefowiec i Dąb. W stronę sprawiedliwej transformacji.

Podmiotami realizującymi projekt są Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach w Katowicach oraz Miejski Dom Kultury „Koszutka”

Celem projektu jest wzmocnienie, akceptacja procesu sprawiedliwej transformacji i zmiany klimatycznej oraz poprawa funkcjonowania społecznego oraz rozwój aktywności społecznej uczestników projektu.

Projekt skierowany jest do co najmniej 150 osób zamieszkujących, uczących się lub pracujących w Katowicach – w dzielnicach Wełnowiec - Józefowiec i Dąb.

Działania, które będą realizowane w ramach projektu to:

  • Organizowanie społeczności lokalnej – uczestnicy projektu mogą skorzystać z aktywności w ramach Dzielnicowego Klubu Spotkań Sąsiedzkich - miejsca otwartego dla każdego mieszkańca. Dzięki zaangażowaniu 2 organizatorów społeczności lokalnej realizowane będą różne działania m.in. spotkania edukacyjne, rękodzielnicze, recyklingowe, odtwórcze, spotkania społeczności lokalnej z animatorami, spotkania grupy samopomocowej, grupy wsparcia, klubu rodzica, spotkań seniorów, integracyjne i warsztaty zainteresowań, spotkania tematyczne czy zajęcia sportowo – rekreacyjne.
  • Dzielnicowa Akademia Aktywnego Mieszkańca – to cykl spotkań edukacyjnych i szkoleń stacjonarnych w trakcie których osoby uczestniczące w projekcie nabędą wiedzę i umiejętności, które pomogą im wpływać na otoczenie, budować dobre relacje z sąsiadami, projektować i realizować wspólne wydarzenia, a także skutecznie aplikować o fundusze. Efektem będą wspólnie zrealizowane inicjatyw lokalnych na które uczestnicy będą mogli otrzymać do 6 tys. zł na każdą z nich.
  • Działania podnoszące wiedzę i świadomość na temat wsparcia kompetencji kobiet – to cykl szkoleń i warsztatów wzmacniających potencjał kobiet jako lokalnych liderek, działaczek i animatorek.
  • Działania edukacyjne i świadomościowe z zakresu ekologii – to cykl warsztatów z zakresu ekologii i zielonej gospodarki.
  • Kreowanie, promocja miejsc, przestrzeni produktów lokalnych oraz wydarzeń określających tożsamość regionalną – w ramach projektu powstaną programy telewizyjne, spot wizerunkowy a także kalendarium wydarzeń co będzie miało wpływ na kreowanie pozytywnego wizerunku dzielnicy;
  • Działania kulturalne z zakresu tożsamości lokalnej, regionalnej, historycznej – to działania Miejskiego Domu Kultury, dzięki którym osoby uczestniczące w projekcie będą mogły wziąć udział w aktywnościach które pozwolą uczestnikom odkryć i wyrazić swoją więź z kulturą, tradycjami i dziedzictwem tego regionu.

Efektem projektu będzie wzmocnienie potencjału społecznego, integracja i wzmocnienie aktywności, partycypacji społecznej, a także wzrost akceptacji procesu sprawiedliwej transformacji regionu.

Projekt realizowany jest od 1 stycznia 2024 roku do 30 czerwca 2026 roku.


Całkowita wartość projektu: 1 939 248,00 zł
w tym:
dofinansowanie z Funduszy Europejskich: 1 745 323,20 zł
dofinansowanie z budżetu państwa: 193 924,80 zł


Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji)
Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację
Działanie: FESL.10.24-Włączenie społeczne – wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji

#FunduszeUE


Masz pytania dotyczące projektu? Skontaktuj się z nami w wybrany przez Ciebie sposób:

  • Telefonicznie pod numerem (32) 606 19 11
  • E-mail pisząc na adres pal-w@mops.katowice.pl
  • Osobiście w biurze projektu - ul. Wita Stwosza 7 w Katowicach (pokój 411, IV piętro, dostępna winda)

Masz uwagi do sposobu realizacji projektu?

Doświadczasz dyskryminacji ze strony osób udzielających wsparcia w projekcie?

Dyskryminacja to m.in. niewłaściwe, wybiórcze krzywdzące, nieuzasadnione i niesprawiedliwe traktowanie na przykład ze względu na Twoją płeć, wiek, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, rasę lub orientację seksualną.

Jeśli chcesz to zgłosić, porozmawiać lub zadać pytanie zadzwoń pod numer 781 833 735.


 


 

Informację wytworzył: 
Agnieszka Łojek
Data wytworzenia informacji: 
5.08.2024
Osoba odpowiedzialna za treść: 
Agnieszka Łojek