- Refundacja podatku VAT-gaz
- Dodatki mieszkaniowe
- Pomoc społeczna
- Świadczenia rodzinne
- Świadczenia dla opiekunów
- Fundusz alimentacyjny
- Piecza zastępcza
- Pomoc osobom niepełnosprawnym
- Orzekanie o niepełnosprawności
- Karta parkingowa
- Program Za życiem
- Pomoc dla seniorów
- Pomoc dla kombatantów
- Wspieranie rodziny
- Przemoc i kryzys w rodzinie
- Pomoc osobom bezdomnym
- Pomoc osobom uzależnionym
- Aktywizacja zawodowa
- Ochrona zdrowia psychicznego
- Poradnictwo prawne
- Mediacje
- Poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne
- Projekty unijne
- Ochrona danych osobowych
- Terminy wypłat
- Czyste Powietrze/Ciepłe Mieszkanie - zaświadczenia
- Sklep Socjalny
- Fundusz Solidarnościowy
Program ,,Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025
Miasto Katowice informuje, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2025.
Realizacja Programu zaplanowana jest od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2025 r
Głównym celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne.
Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025 będzie realizowany w dwóch formach:
- Pobyt całodobowy w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością lub innym miejscu wskazanym za uprzednią zgodą lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę, o której mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej:
- członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością może wskazać osobę, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej,
- opieka do 14 dób,
- okresowe wsparcie w zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością, czasowe zastępstwo, wsparcie w opiece.
- Pobyt dzienny w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością:
- członek rodziny lub opiekun sprawujący bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością może wskazać osobę, która będzie świadczyć usługę opieki wytchnieniowej,
- w wymiarze do 240 godzin na rok,
- doraźna pomoc, odciążenie od codziennych obowiązków, czasowe zastępstwo, wsparcie w opiece nad osobą z niepełnosprawnością.
- Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobami z niepełnosprawnościami posiadającymi:
- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.).
Terminy naboru wniosków
- Gmina/powiat, występując o środki finansowe w ramach Programu jest zobowiązana złożyć do wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego wniosek w terminie do dnia 27 listopada 2024 r.
- Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu w terminie do dnia 13 grudnia 2024 r.
- Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dni przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.
Informację wytworzył:
Kinga Grzybek
Data wytworzenia informacji:
8.11.2024
Osoba odpowiedzialna za treść:
Kinga Grzybek
Ostatnia modyfikacja:
Radosław Rorbach (13.11.2024 - 13:16)